• Cilt Bakım ve Epilasyon Merkezi

SIK SORULAN SORULAR


 • SIKSorulan Sorular  LAZER EPİLASYON UYGULAMASI KİMLERE YAPILMAZ

  Tüylenme nedenlerinin doktor kontrolünde araştırılmamış kişiler, gri ve beyaz saçlı kişiler, güneşlenmiş kişiler, yakın dönemde başka türden lazer tedavisi görenler, hiperpigmentasyon ve hipopigmentasyon eğilimi olanlar, Tetracycline veya retinoidler gibi ışığa karşı hassaslaştıran ilaçlar alan kişilere lazer epilasyon uygulanamaz. Ayrıca, V ve VI cilt tipindeki kişiler ve Herpes hikayesi olanlarda lazer epilasyon uygulanmamalıdır.


  LAZER EPİLASYON KİMLER İÇİN UYGUNDUR?

  12 yaşını tamamlamış, ön doktor kontrolünden geçmiş ve koyu renkli tüyleri olan kişilere lazer epilasyon uygulanabilir. Tüyler açık renkli yani pigmenti az ise lazer ışığını emmeyeceği için lazer epilasyondan etkilenmez. Özellikle lazer epilasyon yaptırmadan önce ön doktor kontrolünden geçmek şarttır.
  Lazer epilasyon öncesi doktor kontrolünde, tüylenmenin nedenleri araştırılmalıdır.


  LAZER EPİLASYON HANGİ BÖLGELER İÇİN UYGUNDUR?

  Gözleri özel gözlüklerle korumak şartı ile göz kapakları hariç tüm vücut bölgelerindeki tüylere lazer epilasyon uygulanabilir.


  HER SEANSIN SÜRESİ NE KADARDIR?

  Bu süre lazer epilasyonda kullanılan cihazların özelliklerine göre değişmekle beraber çok hızlı çalışma özelliklerine sahip cihazlarla yüz 5 - 6 dakikada, bıyık 1 - 2 dakikada, bacaklar ise 1 saatlik sürede yapılabilir.


  LAZER EPİLASYON SIRASINDA AĞRI HİSSEDİLİR Mİ?

  Yeni teknoloji lazer epilasyon cihazları ile çok fazla bir acı hissetmezsiniz, sadece hafif yanma gibi bir acı hissedebilirsiniz. Hiç ağrı hissetmemek normal bir durum değildir. Gerçekte etkin bir epilasyon cihazı kıl kökünü yaktığı için mutlaka hafif acı hissettirir.


  LAZER EPİLASYON SONRASINDA CİLDİMİZDE BİR FARKLI GÖRÜNTÜ ORTAYA ÇIKAR MI?

  Lazer epilasyon sonrasında bazen 5 - 10 dakika bazen ise yarım saat kadar süren kızarıklık olabilir. Bu geçicidir. Lazer epilasyonda soğutma sistemi olmayan eski model lazer epilasyon cihazlarında ise ışığın cildin üst tabakası olan epidermisteki melanin pigmentleri tarafından tutulmasından dolayı ciltte yanık ve sonrasında leke izi kalma ihtimali her zaman mevcuttur. Soğutma sistemli lazerde cildin ısınmasına fırsat verilmediğinden lazer epilasyonda yanık riski çok daha azalmaktadır. Epilasyon cihazları ile kalıcı yanık izi kalması çok nadir ve kullanım hatasına bağlı bir komplikasyondur.


  TEK BİR SEANS LAZER EPİLASYON İLE TÜYLERDEN KURTULMAK MÜMKÜN MÜDÜR?

  Hayır, mümkün değildir çünkü kıl köklerinin hepsi uygulama anında aynı büyüme devresinde değildir. Uygulama anında olgun fazda (anogen) olan kılların kökleri etkilenir. İstirahatte (katogen) ve gerileme (telogen) fazlardaki kıl kökleri etkilenmez.Bölgeye göre değişmekle birlikte her bir epilasyon seansında uygulanan alanın % 20 si anojen fazdadır. Yani % 20 kıl kökü yakılabilir. Bu nedenle ek lazer epilasyon seanslarının uygulanması gerekir. Kılların renklerinde ve büyüme devrelerinde olan değişikliklerden ötürü lazer epilasyon seansı sayısı kişiye göre hatta aynı kişide vücudun farklı bölgelerine göre değişir.


  LAZER EPİLASYON SEANSLARININ ARALIKLARI NE KADARDIR?

  Lazer epilasyon seanslarına verilen aralıklar bölgeye göre 4 ila 8 hafta arasında değişebilir.


  LAZER EPİLASYON ÖNCESİ NE YAPILMASI GEREKİR?

  Öncelikle kişinin görülüp değerlendirilmesi, doktor tarafından tüylenmenin nedeninin araştırılması, tahlil ve tetkiklerin yapılması gereklidir. Lazer epilasyon uygulamasına geçmeden evvel tüylerin sarartılmamış olması, cımbız veya ip gibi köke yönelik müdahalenin lazer epilasyondan önceki son 3 haftada yapılmaması şarttır.


  LAZER EPİLASYON KILLARA NASIL ETKİ EDER?

  Lazer epilasyon ile kıl kökü imha edilirken hedef seçici olarak ısıtma yaparak kıl köklerindeki hücrelerin yakılarak hasara uğratılmasıdır. Kıl kökü tarafından emilen enerji ısıya dönüşerek kılın kök hücresini tekrar büyüyemeyecek şekilde tahrip eder. Milisaniyeler içinde cilde uygulanan lazer ışını, cilt hücrelerine zarar vermeden geçerek kıl kökündeki renk pigmentleri tarafından emilir. Tüm epilasyon lazerleri kıl gelişimini geciktirip kılların daha zayıf ve azalarak çıkmasını sağlarlar. Kalıcı epilasyon için ise kıl kökünün papilla denilen kıl üretici kısmının yok edilmesi gereklidir Bunu ancak bu derinliğe ulaşan etkin bir lazer epilasyon cihazı sağlayabilir. Tedavi esnasında tüylerin büyüme aşamaları olan anajen, katojen veya telojen fazları tedavi açısından önemlidir. Lazer epilasyon uygulaması esnasında kılların farklı evrelerde olması, kalıcı ve kesin neticenin ortalama 4-6 seans sonrası alınmasının gerekçesidir. Lazer ışının uygulama süreleri ve dozları kişinin cilt tonu ve yapısal özelliklerine göre değişiklik gösterir.


  LAZER EPİLASYON SONRASI YENİDEN KILLANMA OLUR MU?

  Hormonal bozukluğu olan kadınlarda yeni kıllanma oluşabilmektedir. Yeni kıl oluşumu gözlenen kişlerde mutlaka doktor tarafından hormon tetkik ve tedavisi gerekebilir.


  LAZER EPİLASYON UYGULAMASI SONRASI CİLT NASIL OLMAKTADIR?

  Lazer epilasyondan hemen sonra cilt üzerinde, en fazla birkaç saat içerisinde geçebilecek şekilde hafif bir güneş yanığına benzeyen bir yanma hissi ve kızarıklık oluşabilir.


  LAZER EPİLASYON YAPTIRMANIN MALİYETİ NEDİR?

  Laser epilasyonda maliyet kullanılan cihazın özelliklerine etkinliğine göre değişmektedir. Piyasada IPL adı verilen cihazlar kıl köküne etki etmeden yüzeyel olarak kılı yakmakta ancak 1 yıl sonra yeniden aynı bölgelerde kıllanma olabilmektedir. Bu tür cihazlarla yapılan epilasyon cihazların ucuz olması nedeniyle maliyeti düşürmektedir. Ancak laser epilasyon cihazları ile yapılan uygulamalar daha maliyetli ve kalıcı olabilmektedir.


arrnavutkremi.info

ESTETİK MEDİKAL TIBBİ MALZEME TURİZM SAN. VE TİC LTD ŞTİ


İletişim