• Cilt Bakım ve Epilasyon Merkezi

HASSAS CİLTLER


 • HASSASCiltler İçin Bakım

  Bilimsel olarak hassas cilt diye bir tanım henüz yapılmış değil. Yapılan bakımlara karşı daha duyarlı, normal ciltle kıyaslandığında tahrişlere daha meyilli bir cilt tipi olarak tanımlayabiliriz. Bu cilt tipinde bariyer fonksiyonu bozukluğu olduğu için sinir uçları savunmasızdır ve sinirsel tepkiler daha güçlüdür. Dolayısıyla yanma, sızlanma ve kaşınma gibi sinirsel faaliyetler sonucu ortaya çıkan görülmeyen sadece hissedilen subjektif belirtilerdir. Objektif belirtiler ise görünür ve değerlendirebilir.


  Kızarıklık, pullanma, sulanma hassas ciltlerin objektif belirtilerindendir. Genetiğe bağlı hassas cilt ise kızıl saçlı, açık tenli ve renkli gözlü kişilerde görülür. Epidermis ince olduğunda sinir uçları ve kan damarları yüzeye daha yakındır ve güneşe, sıcağa ve soğuğa karşı çok daha duyarlıdır. Cilt tabakaları ve koruyucu yağlar yeterli olmadığından bariyer fonksiyon bozuklukları daha kolay oluşur ve tahriş edici unsurlar cilde rahatlıkla nüfuz edebilir yangı ve kızarıklıklara neden olabilir.


  Hassas Ciltlerin Büyük Sıkıntısı Kızarıklık

  Hassas ciltte kan damarları cilt yüzeyine genetik olarak daha yakındır. Sıcak hava, sıkıntılı bir durum bile yüzdeki kan damarlarının genişlemesine neden olur. İnce ciltlerde bu kanlanma gözle görülür. Bağışıklık sistemi hassas ciltlerde çabuk tetiklenir. Bir tahriş unsuruna karşı harekete geçtiğinde ilgili bölgeye kan hücum eder ve cilt anında kızarır ve bu kızarıklık yangı devam ettiği sürece geçmez. Yangı olmasa bile açık tenli insanların ciltleri kan damarları yüzeye daha yakın olduğu için pembemsi görülebilir. Bu tip ciltlerde pigmentler daha az olduğu için kızarıklık daha da belirgindir.
 • Cildinize Bakın

  Cilt Bakım ve Danışmanlık Hizmeti   0216 256 51 25

  Destek Al

 • Bakım

  Temizleyin :

  Hassas cilde sahip kişiler, mutlaka konusunda yetkin doktor ve eczacılardan danışmanlık almalı. Raflardaki dermokozmetik ürünlerin konfeksiyon ürünler olduğu unutulmamalı. Genetik yapının farklı olması, çevresel faktörler, beslenme alışkanlıklarımızın farklılığı, yaşam felsefemizdeki farklılığımız kullanacağınız ürünlerin de farklı olması gerektiğinin göstergesidir. Size özel ve genetik yapınıza uygun hazırlanmış ürünler kullanmanız gerektiğini unutmayın.

  Bariyer fonksiyonunun güçlenmesi sadece kızarıklığı azaltmaz aynı zamanda yanma, sızlanma, kaşınma, pullanma gibi istenmeyen şikayetlerin azalmasına neden olur.


  • Az köpüren bir temizleme ürünü kullanılmalı. Köpüren temizleme ürünlerinde deterjan yapımında kullanılan kimyasallar vardır. Bunlar sebumu uzaklaştırmak amaçlı kullanılır. Hassas ciltler daha ince oldukları için sebum miktarı genellikle azdır ve köpürme cildin koruma lipitlerini yok eder.
  • Temizleme sütlerini tercih edilmeli.
  • Parfüm içermeyen dermokozmetik ürünler kullanılmalı.
  • Cildin emilimini artıran maddelerden kaçınmalı. Asit içeren peelingler, propilen glikol ve alkoller kaçınılması gereken kimyasallardır. Kullanılan toniklerin hassas ciltler için üretilmiş ve test edilmiş olduğundan emin olunmalı.
  • Keseleme ve mikrodermabrasyon gibi mekanik peeling türleri zorunlu olmadıkça uygulamamalı.
  • Lipit destekler içeren, bariyer fonksiyonunu tamir edecek ve güçlendirecek maddeler içeren ürünler tercih edilmeli. Fosfolipitler, yağ asitleri, peptidler ve kolesterol bu maddeler arasında yer alır.
  • Silikon içerikli ürünler tercih edilebilir. Cilt yüzeyinde yapay ve koruyucu oluşturacağı için cildi dış etkenlere karşı koruyacak ve bariyer fonksiyonunun kendisini doğal olarak yenilenmesine yardımcı olur.
  • Güneş hassas ciltlerde koruma lipitlerinin azalmasına neden olur.
arrnavutkremi.info

ESTETİK MEDİKAL TIBBİ MALZEME TURİZM SAN. VE TİC LTD ŞTİ


İletişim